reklama

Volebný systém na Slovensku treba zmeniť.

Ak dnes v spoločenskej diskusii zaznieva, že je potrebná zmena politiky na Slovensku, nemôžeme obísť jednu zásadnú tému. Zmenu volebného systému zo súčasného „Mečiarovho“ jedného volebného obvodu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Práve „godfather“ davového šialenstva, populizmu a vytvárania „kapitálotvornej“ vrstvy Vladimír Mečiar presadil zmenu volebného zákona v roku 1997 kvôli prichádzajúcim voľbám a posilnil svoju pozíciu tým, že zaviedol na Slovensku jeden volebný obvod. Vtedajšie opozičné strany a demokraticky mysliaci politici to podrobili razantnej kritike. Odvtedy sa vystriedalo päť koalícií a každá, ktorá prišla k moci, odrazu zistila, že im to takto vlastne vyhovuje.

Takto definovaný volebný systém posilňuje moc straníckych centrál na maximum. Parlamentná pôda má na ľudí, ktorí sa tam ocitnú, plošný silný efekt. Ich túžba byť v parlamente v ďalšom volebnom období sa posúva v rebríčku priorít na prvé miesto. Kľúčom k tomu je poradové miesto na kandidátke a preto sa poslanci stávajú oddanými vazalmi straníckych centrál a všetko podriadia svojej základnej priorite.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Strana Šanca pripravila návrh na zmenu volebného zákona, ktorý zachováva pomerný volebný systém, ale voliť sa bude v ôsmich volebných obvodoch – podľa krajov. Tento model prinesie v dlhodobejšej perspektíve niekoľko veľmi pozitívnych efektov na fungovanie parlamentu a demokracie ako takej. Najmä sa stratí mnohým vyhovujúca anonymita a na nej postavený alibizmus „zástupov ľudu“. Tie dnes umožňujú, že možno aj väčšinu poslancov tej ktorej strany spoznáva jej volič až po rokoch, a to z článkov bulvárnych médií, nie zo zmien, ktoré pre neho presadili.

Občania v každom kraji budú vedieť, ktorých poslancov do parlamentu poslali. V už aj tak komplikovanom systéme schvaľovania zákonov budú môcť sledovať aspoň toho „svojho“ poslanca, jeho hlasovanie a teda budú vedieť, komu sa majú prísť poďakovať, prípadne nepoďakovať a nevoliť. A poslanec, ak bude chcieť byť zvolený opäť, bude musieť okrem pokynov svojho šéfa zvažovať aj očakávania svojich voličov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dôležitý efekt takejto zmeny spočíva aj v oslabení absolútnej moci straníckych centrál nad poslancami. V súčasnosti je poslanec úplne závislý od strany, rozhodnutia „bratislavskej“ centrály, aké miesto na kandidátke mu za jeho lojalitu a hlasovanie v súlade s jej predstavami pridelí. V novom modeli bude naopak strana potrebovať silné regionálne osobnosti, schopné pritiahnuť voličov v jednotlivých krajoch.

Očakávame tiež, že pri témach, dôležitých napríklad pre nejaký región Slovenska, sa v parlamente skôr dohodnú poslanci, ktorí boli zvolení v tomto kraji a budú nútiť stranícke centrály k spolupráci nad vecnými riešeniami. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dá sa namietať, že stranícke centrály aj tak len rozhodia svojich verných po jednotlivých krajoch a nič sa nezmení. Možno v prvých voľbách, ale otvára to priestor pre strany, ktoré prvé pochopia, že politika je vec celej krajiny a nie partičky z Bratislavy.

Otázka, ako to chce jedna strana - Šanca presadiť, hoci tento systém mnohým stranám vyhovuje. má jednoduchú odpoveď. Návrh zákona máme pripravený, otvoríme širokú verejnú diskusia a necháme lídrov ostatných strán vysvetľovať svojim voličom, prečo takúto zmenu nepodporia. Pretože ich dôvody budú jasné, ale z ich strany asi ťažko publikovateľné. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak sa vám článok páčil podporte ho na vybrali.sme.sk.

Eva Babitzova

Eva Babitzova

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  21x

Strávila som svoj doterajší profesijný život v biznise a v médiách. Som človek, ktorého zaujíma a trápi stav sveta a krajiny, kde žijeme. www.evababitzova.skhttps://www.facebook.com/evababitzova Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu